شنبه ٠٨ آذر ١٣٩٩
صفحه اصلي > دانشگاه > اطلاع رسانی > اخبار 
نمایه
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
خدمات
اوقات شرعی
اخبار > راه اندازی فضای مجازی
 


  چاپ        ارسال به دوست

راه اندازی فضای مجازی
فضای مجازی

راه اندازی فضای مجازی

 

یکی از ضرورتهای امروز برای فعالیت اثربخش در فضای دانشگاه، استفاده از ظرفیت فضای مجازی درجهت آموزشهای مجازی است. با توجه به این ضرورت، نهاد مرکز، سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان(http://semums.masjedun.com)  را با بیش از 210 درس مجازی در زمینه های اعتقادی، فرهنگی، مهارتی، سیاسی و ... راه‌اندازی نموده که با استقبال حدودا یک میلیون دانش‌پذیر دانشجو، استاد،  کارکنان دانشگاه  و .. مواجه شده است.

با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان، می‌توان از این ظرفیت بزرگ آموزشی و محتواهای به‌روز، برای آموزش گروههای مختلف مخاطبین دانشگاهی نهاد  بهره برد.

با توجه به دارا بودن سامانه اختصاصی آموزش مجازی دفتر نهاد دانشگاه شما، لذا مناسب است از فرصت گرانبهای ماه مبارک رمضان استفاده کرده و نسبت به برگزاری دوره آموزشی به شکل مجازی ویژه این ماه، برای مخاطبین دفتر نهاد دانشگاهتان اقدام نمایید.

شما می توانید با استفاده از سامانه اختصاص داده شده به دفتر نهادتان، بصورت اختصاصی و با نام دفتر نهاد دانشگاهتان، برای گروه های مختلف مخاطبین نهاد، دوره آموزشی مجازی برگزار نمایید.

 

فهرست دروس پیشنهادی دوره مجازی ویژه ماه مبارک رمضان برای استادان دانشگاهها، کارکنان دانشگاه و خانواده هایشان، به شرح زیر می باشد. شایان ذکر است که این درسها پیشنهادی هستند و شما می توانید از بین بیش از 210 درس متنوع سامانه آموزش مجازی، درسهای دیگری را نیز انتخاب نمایید:


 

 

ردیف

نام درس

استاد مدرس

تعداد جلسه مجازی

توضیحات

1

تجوید و آواشناسی قران کریم

دکتر موسوی بلده

6

در این درس قواعد خواندن و قرائت صحیح و روان‌خوانی قرآن‌کریم توسط استاد موسوی بلده آموزش داده می شود.

2

معاد شناسی و مرگ‌آگاهی در زندگی

حجت الاسلام عالی

7

گفتار ساده و روان این درس، آن را به دروس پرمخاطب تبدیل  کرده است که در آن به فواید یاد مرگ پرداخته و سپس علت های ترس از مرگ را بررسی می نماید.

3

معاد شناسی و مرگ‌آگاهیدر برزخ

حجت الاسلام عالی

7

استاد با بیان حقایق پس از مرگ، راه های رهایی ازمصائب و مشکلات آن برهه را توضیح می دهد. در انتها با بیان اینکه تجسم یافتن اعمال در آخرت به چه معنی و چگونه است، این درس را خاتمه می دهد.

4

گفتارهایی پیرامون ولایت فقیه

استاد رحیم پور

10

استاد رحیم‌پور ازغدی در این درس ضمن پرداختن به پیشینه تاریخی و ضرورت حکومت فقها، به تحلیل شبهات وارد شده پیرامون موضوع می پردازد.

5

آموزه‌های تربیتی سوره حجرات

حجت الاسلام محسن قرائتی

7

درس "آموزه های تربیتی قرآن کریم در سوره حجرات" دانش پذیر را با مباحث تربیتی این سوره مبارکه از جمله تفاوت مؤمن و فاسق، لزوم تحقیق درباره شایعات ، تمسخر، سوءظن و غیبت، بیماری های اجتماعی،  اصل برابری و مساوات در اسلام، ملاک برتری در اسلام و .. آشنا می نماید.

6

تفسیر آیت‌الکرسی

دکتر فانی

4

دکتر فانی در این درس تفسیر کوتاهی از این آیات ارائه کرده است. علت نام گذاری این آیه، مسئله شفاعت، عروه الوثقی، ولایت خدا و ولایت طاغوت از جمله مباحثی است که در این درس به آن پرداخته شده است.

7

تفسیر سوره حمد

دکتر فانی

3

سوره حمد دارای اهمیت ویژه ای است، به صورتی که تمامی مسلمانان در شبانه‌روز و در نماز‌های یومیه بار ها و بارها آن را قرائت می‌کنند. از این جهت لازم است که هر مسلمانی با معانی و مفاهیم موجود در این سوره آشنا باشد.

8

تفسیر سوره‌های توحید، عصر وکوثر

دکتر فانی

4

سه سوره توحید، کوثر و عصر از سوره های کوتاه قرآن کریم هستند که جایگاهی مهمی دارند و مفاهیم بلند در آنها نهفته است.

9

تفسیر قطره‌ای قرآن‌کریم

حجة الاسلام قرائتی

7

تفسیر قطره ای قرآن کریم از سلسله دروس تفسیری حجت الاسلام قرائتی می باشد که در 7 جلسه به بررسی آیات مرتبط با ماه مبارک رمضان پرداخته است.

10

سیری درنهج البلاغه بخش اول

حجت الاسلام کمالی قمی

6

این درس کتاب سیری در نهج البلاغه معرفی و به همراه آن تعقل و فلسفه در نهج البلاغه را بیان نموده و در ادامه به بررسی صفات ذات حضرت حق عبادت، روح عبادت، حکومت و نیازهای روانی مردم، اولویت اهل بیت برای حکومت می پردازد.

11

سیری درنهج البلاغه-بخش دوم

حجت الاسلام کمالی قمی

5

معنای صحیح تقوا در نهج البلاغه، فلسفه زهد از نظر اسلام و همینطور ارتباط انسان با دنیا از منظر قرآن و نهج‌البلاغه در این درس پرداخته شده است. همچنین تفاوت بین رهبانیت و زهد، خودزیانی و خودفراموشی در نگاه استاد مطهری را نیز بیان می‌نماید.

12

حکمت روزه و احکام آن

حجت الاسلام هوشیاری

4

حکمت روزه و احکام آن ، از دروس مناسبتی ماه مبارک رمضان است که به بررسی حکمت این فریضه مهم پرداخته است.

13

اخلاق اسلامی و هوای نفس

حجت الاسلام  شجاعی

7

بحث اخلاق از اهمیت ویژه و قابل توجهی برخوردار است. این درس سعی دارد به چند مبحث اخلاقی از منظر قرآن کریم از جمله: هوای نفس و مرز آن، بخل و عواقب آن، امانت‌داری و خیانت بپردازد.

14

رذائل اخلاقی

حجت الاسلام شجاعی

7

این درس سعی دارد به چند مبحث اخلاقی از منظر قرآن کریم از جمله اذیت مومن، حسد و آثار آن و احترام به مومن بپردازد.

15

حقیقت مظلوم

دکتر حشمت‌ا.. قنبری

10

درسنامه علوی با عنوان حقیقت مظلوم راجع به تاریخچه حکومت حضرت علی(ع)، اقدامات ویژه و اصلاحی ایشان پس از قبول حاکمیت و موضع گیری های ایشان در قبال فتنه های آن زمان مانند جنگ جمل، صفین و نهروان و واکاوی انحرافاتی که در آن زمان اتفاق افتاد و... می باشد.

16

چگونه نماز خوب بخوانیم؟

حجت الاسلام علیرضا پناهیان

3

در این درس استاد پناهیان با بیانی شیوا ، با پرداختن به جایگاه نماز خوب خواندن و انواع نماز سعی دارد تا فراگیر را با زیباییها و جذابیتهای نماز بیشتر آشنا کرده تا بر کیفیت نمازمان بیفزاییم. این درس با استقبال بسیار خوب استادان و دانشجویان مواجه شده است.

17

انسان 250 ساله

برگرفته از فرمایشات رهبری

3

محتوای این درس،  به دنبال انتقال مفهومی متعالی از مسیر و مقصد زندگی مجاهدانه ائمه (ع) است و از این رو، این درس ، بیش از آن که یک درس تاریخی صرف باشد، یک فراتحلیل تاریخی است که به جای شرح و تفصیل وقایع زندگی ائمه (ع)،  نگاهی کل گرایانه به زندگی هر یک معصومین (ع) را با توجه به بستر تاریخی دوره مربوط و در راستای مقصود واحدی که همه این بزرگواران دنبال می کردند، ارایه می دهد.

18

مهارت های خودآگاهی

دکتر مهدی هادی

7

این درس یکی از دروس مهارتی فردی و بسیار کاربردی بوده و  به سرفصلهایی چون آشنایی با ابعاد خودآگاهی یعنی جسمانی، هیجانی، شناختی،معنوی و روحانی و تیپ های شخصیتی در قالب 7 جلسه پرداخته است.

19

مهارت های ارتباطی همسران

دکتر حبشی

10

مهارت های ارتباطی همسران با تدریس دکتر حبشی به سرفصلهایی چون مهارتهای لازم و مدیریت تفاوتها برای مدیریت زندگی مشترک ، قواعد اصلاح نگرش به زندگی ، اصول درخواست از همسر، مدیریت روابط با خانواده همسر پرداخته است.

20

عوامل استحکام خانواده

حجة الاسلام عباسی ولده- دکتر برجعلی- دکتر رزاقی

3

در این درس به مباحث روشهای ایجاد زندگی شاد و پرنشاط، مدیریت تعارضات در خانواده و مهارتهای سازگاری عاطفی و رفتاری در خانواده می پردازد.

21

حکمت عبادات

آیتا...جوادیآملی

7

درس حکمت عبادات برگرفته ازکتابی باهمین عنوان نگارش استادجوادی آملی است که در آن اسراروحکمت های اعمال عبادی مطرح میشود.

22

حکمت روزه و احکام آن

آیتا...جوادیآملی

4

حکمت روزه واحکام آن،ازدروس مناسبتی ماه مبارک رمضان است که به بررسی حکمت این فریضه مهم اززبان آیت الله جوادی آملی پرداختهh  ست. همچنین درادامه به احکام مرتبط با این موضوع مهم دردرس اشاره شده است.

23

انقلاب‌های بزرگ جهان

مجموعه‌ای از اساتید

12

این درس برگرفته از پژوهش تعدادی از اساتید بوده که بررسی و تحلیل انقلابهای بزرگ معار دنیا و تشابهات و تفاوتهای انقلاب اسلامی و رمز مانایی آن، در 3 درس 4 جلسه ای می پردازد.

24

گام دوم

برگرفته از بیانیه گام دوم رهبر انقلاب

3

چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و ورود نظام جمهوری اسلامی به فصل جدیدی ازحیات خود،با طراحی رهبرحکیم انقلاب برای چله دوم آن همراه بوده است.

 این طراحی، در قالب بیانیه به تبیین ویژگی‌های مسیرپرافتخارپیموده شده درچهل سال گذشته وهمچنین تأکیدبرامید واقع‌بینانه به آینده ونقش بی‌بدیل جوانان دربرداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمانها،خطاب به جوانان،به بررسی الزامات این جهاد بزرگ پرداخته است.

 

 

 

 

 دانلود فايل : 123.jpg ( 52KB )


٠٩:١٦ - يکشنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٥٥٢٧٢٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٥خروج
اطلاعیه
کتابخانه
عنوان